loader

Aktualność

Koalicja blogerek przeciw rakowi szyjki macicy. Rusza pierwsza w Polsce kampania zdrowotna angażująca blogosferę 24 Listopad 2011

Koalicja blogerek przeciw rakowi szyjki macicy. Rusza pierwsza w Polsce kampania zdrowotna angażująca blogosferę

10 polskich blogerek, zgodziło się użyczyć swoich łamów Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Bardzo osobistymi wpisami, nakłaniają swoje czytelniczki do dbania o zdrowie i regularnego wykonywania badań cytologicznych. To pierwsza akcja edukacyjno – zdrowotna tak szeroko angażująca blogosferę. Jej patronem jest najpopularniejszy polski bloger – Kominek, który będzie z kolei apelował na swoich łamach do mężczyzn, aby dbali o zdrowie partnerek i przypominali im o badaniach.

- Z Polskich Badań Internetu wynika, że blogi w Polsce czyta blisko 11 milionów internautów – mówi Mirek Połyniak, Blog Ninja odpowiedzialny za organizację kampanii. – Jednak to nie liczby decydują o ważności tego kanału. Zdecydowanie bardziej istotne są więzi między autorami blogów i czytelnikami. Rekomendację blogera, którego chętnie czytamy i z którym chętnie dyskutujemy na jego blogu, można porównać do rekomendacji kolegi lub znajomego, któremu ufamy.

Profesor Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że problemem w skutecznej komunikacji na temat profilaktyki jest zwykle ujednolicony sposób komunikowania się. Do wszystkich kobiet mówimy jednym językiem, do wszystkich używamy tych samych argumentów, wszystkie staramy się przekonać do robienia badań cytologicznych w ten sam sposób. Tymczasem te komunikaty powinny być indywidualizowane i dostosowane do osobistej i społecznej sytuacji danej kobiety. - uważa profesor Antonina Ostrowska, która jest jednocześnie jednym z członków Rady Programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Tak zindywidualizowana komunikacja jest możliwa na dużą skalę tylko w mediach społecznościowych. Dlatego silnym wsparciem kampanii na blogach jest oficjalne konto Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy na NK.pl, które również ruszyło w tym tygodniu. – dodaje Mirek Połyniak. Partnerem Koalicji są także MedOnet – medyczna część największego polskiego portalu – oraz Intymna.pl – jeden z największych internetowych sklepów odzieżowych w Polsce.

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy powstała w maju 2011 roku. Skupia ponad 50 organizacji pozarządowych, towarzystwa naukowych firm i instytucji publicznych. Jej celem jest zmniejszenie do 2020 roku o połowę zachorowalność i umieralność Polek na raka szyjki macicy. Rak ten jest całkowicie wyleczalny we wczesnym etapie choroby, wykryty dzięki badaniom cytologicznym. Niestety ze względu na niską zgłaszalność kobiet na badania cytologiczne każdego roku zapada na niego blisko 4 tysiące Polek, z czego połowa umiera

Pełna lista blogów, które biorą udział w akcji wspierającej Koalicję RSM

 1. Małgosia Maćkowiak - blogerka pisząca o modzie 
 2. Ania Włodarczyk - blogerka kulinarna
 3. Paulina / Dots and flowers 
 4. Dorota Kamińska - blogerka nie tylko kulinarna 
 5. Alina Szczerba 
 6. Veni/Ciemna Strona Wenus 
 7. Ilona Myszkowska / blog komiksowy Chata Wuja Freda 
 8. Cajmel 
 9. Ewa/Bagajaga 
 10. Izabela Lenkiewicz Przed Porodem

Patronat medialny nad akcją objął najpopularniejszy polski bloger na Kominek.es

Wróć

Kalendarium      <   Listopad   >

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
 • foto

  Katarzyna Grochola

  Pisarka

  „Nikt nie może myśleć, że to co kobieta ma między nogami jest wstrętne, a Matka Polka składa się z karmiących piersi i rąk do przytulania. Kobiety nie chodzą do ginekologa, bo wstydzą się rozłożyć nogi. One muszą się nauczyć same siebie szanować!!! Muszą zrozumieć, że to co mają między nogami jest piękne i należy o to dbać.."
  więcej
 • foto

  Irena Eris

  „Popieram inicjatywę powołania do życia Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Uważam, że jest to działanie ze wszech miar godne uznania..."
  więcej
 • foto

  Beata Małecka-Libera

  Posłanka na Sejm

  „Edukacja to jest taka niekończąca się historia. Nie wystarczy, że przez rok czy przez dwa będziemy mówić i uczyć – musimy to robić stale…"
  więcej
 • foto

  Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

  Fundacja Edukacji Społecznej

  „Edukacja na temat raka szyjki macicy powinna trafiać do wielu grup. Pierwsza z nich to młodzież. Edukowanie nowych pokoleń nt. zasad profilaktyki może w przyszłości uchronić je przed zachorowaniem na RSM..."
  więcej
 • foto

  Rudolf Borusiewicz

  Związek Powiatów Polskich

  „Skuteczna edukacja możliwa będzie tylko dzięki zaangażowaniu w nią wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, począwszy od gminnego i powiatowego, czy nawet dzielnicowego, aż po wojewódzki..."
  więcej
 • foto

  Ida Karpińska

  Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości

  "...każda z nas, kobiet, jest narażona na wirusa HPV, który może wywołać raka szyjki macicy. Mamy w tej chwili wspaniałą broń przeciw temu nowotworowi – czyli połączenie cytologii ze szczepieniami..."
  więcej
 • foto

  Grażyna Anna Sztark

  Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji

  „Tylko szeroka współpraca pomoże uświadomić kobietom, że rak szyjki macicy jest zagrożeniem dla nich bez względu na wiek, ale też nie jest „wyrokiem śmierci”, co wciąż dominuje w naszej świadomości..."
  więcej
 • foto

  Elżbieta Budny

  Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”

  „Rak szyjki macicy jest jedynym nowotworem w pełni zdefiniowanym co do przyczyny. Powodem RSM jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przed którym można się uchronić, szczepiąc się..."
  więcej
 • foto

  Elżbieta Łukacijewska

  Poseł do Parlamentu Europejskiego

  "Szczepionka przeciw HPV w 100% finansowana jest we Włoszech, we Francji dofinansowywana jest w 75%. W wielu krajach podjęto programy, gdzie właśnie państwo finansuje immunizację..."
  więcej
 • foto

  Jolanta Fajkowska

  Dziennikarka

  "Rakowi szyjki macicy mówię NIE. (...) Ta choroba może zniknąć – pod warunkiem, że profilaktyką zajmie się nasze Państwo w sposób strukturalny – że będzie prowadzona w sensowny sposób edukacja, że będą szczepienia dla dziewczynek, rejestry zaszczepionych, chorych, a każda kobieta w Polsce będzie robiła co roku cytologię..."

  więcej
 • foto

  Katarzyna Dowbor

  Dziennikarka

  „Całym sercem  jestem z Polską Koalicją na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (...) Jako matce dziewczynki szczególnie zależy mi na wdrożeniu programu profilaktyki, to inwestycja w zdrowie młodego pokolenia kobiet...”
  więcej
 • foto

  Elżbieta Kozik

  Prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki

   „Popieram Koalicję całym sercem, gdyż sama żyję dzięki konsekwentnemu poddawaniu się badaniom profilaktycznym”.
  więcej
 • foto

  Sylwia Gliwa

  Aktorka

  „Rak Szyjki Macicy (RSM) rozwija się wiele (najczęściej od pięciu do siedmiu) lat. Im wcześniej go wykryjemy, tym większą mamy szansę na przeżycie. Każda kobieta powinna robić cytologię dwa razy w roku - to niezbędne, aby odpowiednio wcześnie wykryć raka szyjki macicy.”
  więcej
 • foto

  Natalia Lesz

  Piosenkarka

  "Z całych sił wspieram działania Koalicji RSM, bo nie ma lepszej metody walki z rakiem, jak mądra edukacja. Im więcej osób będzie popierało działalność Koalicji, tym większa szansa na uratowanie zdrowia, a nawet życia wielu naszych matek i córek."

  więcej
 • foto

  Marina Łuczenko

  Piosenkarka

  "Z całego serca wspieram działania Koalicji RSM. Zaniedbywanie zdrowia jest czystym szaleństwem i zamachem na swoje życie. Badajmy się, by mieć czas i siłę realizować swoje marzenia."
  więcej
 • foto

  Krystyna Wechmann

  Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki

  "My, Amazonki, pomożemy Koalicji RSM. Koalicja ma ekspertów, którzy są doskonałymi specjalistami w sprawach medycznych, ekonomicznych i innych, w których ja nie mogę się wypowiadać, a Amazonki z kolei mają wojsko - 25 tysięcy członkiń Amazonek. Dzięki temu mamy siłę przebicia i jesteśmy wiarygodne. Włączymy się solidarnie w walkę z rakiem szyjki macicy..."
  więcej
 • foto

  Krystyna Janda

  Aktorka

  „Jeżeli codziennie 10 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera zostawiając rodziny, zostawiając bliskich, to jest to informacja porażająca. Gdyby te kobiety przynajmniej raz do roku zbadały się, ta statystyka wyglądałby zupełnie inaczej. Jedyne, co mogę powiedzieć, kolejny raz zresztą, przy kolejnych tego rodzaju akcjach i apelach - drogie Panie, badajcie się, znajdźcie na to chwilę czasu..."

  więcej
 • foto

  Kasia Tusk

  "(...) Każdego dnia zwracamy uwagę na nasz wygląd, strój, wagę czy kondycję włosów. Marzy mi się, aby z taką częstotliwością Polki zwracały uwagę na swoje zdrowie. Badajmy się, regularnie i bez skrępowania."

  więcej
 • foto

  Jerzy Ziętek

  Poseł na Sejm

  "Koalicja RSM, wydając ˝Rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce˝, wspaniale wpisuje się w konieczne zmiany w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. Zarówno pierwotna, jak i wtórna profilaktyka to wspaniały granat na raka. Razem pokonamy raka. Udowodnimy, że jesteśmy mądrzy i odpowiedzialni. Policzymy się z nim!"

  więcej
 • foto

  Maria Niklińska

  Aktorka

  „Popieram Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, bo w ten sposób mogę dać wyraz temu, że nie zgadzam się z bezsensowną śmiercią tylu Polek. Chciałabym, żeby szczepienie przeciwko wirusowi HPV było dostępne dla wszystkich dziewcząt i kobiet. Najskuteczniejszą metodą jest edukacja. Edukujmy nie tylko Polki, ale też Polaków w jaki sposób dbać o zdrowie swoje i swoich partnerów..."

  więcej
 • foto

  Helena Hatka

  Senator VIII kadencji, Wojewoda Lubuski w latach 2007–2011

  "Puśćmy sygnał w Polskę do kobiet, że jeżeli naprawdę kochają swoje dzieci i chcą być odpowiedzialne, muszą być silne, a żeby mogły być silne, muszą być zdrowe. Bo jak chorują, to nie będą mogły opiekować się swoimi dziećmi, a to się przełoży na przyszłość naszych dzieci..."

  więcej
 • foto

  Natalia Kukulska

  Piosenkarka

  „MYŚLMY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI O SWOIM ZDROWIU PO TO, ŻEBY MÓC DBAĆ DALEJ O ZDROWIE CAŁEJ RODZINY."

  więcej