loader

Aktualność

Zapobiegać – mądrzej i taniej! 27 Luty 2017

Zapobiegać – mądrzej i taniej!

Choroby nowotworowe stają się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że za 20 lat liczba nowych zachorowań sięgnie 25 milionów. W Polsce również można zauważyć trend wzrostowy, jednak jak pokazują statystyki liczba nowych zachorowań wśród mężczyzn w nadchodzących latach będzie spadać, a wśród kobiet wzrastać. Eksperci podkreślają – nowotwory to nie tylko problem zdrowotny – mają też poważne konsekwencje ekonomiczne. Straty gospodarcze związane z występowaniem nowotworów kobiecych w Polsce są aż sześciokrotnie wyższe niż bezpośrednie koszty ich leczenia – donosi raport „Ocena strat ekonomicznych i kosztów leczenia nowotworów piersi, szyjki macicy i jajnika w Polsce”, którego autorem jest Instytut Innowacyjna Gospodarka.

- W Polsce wciąż zbyt mało uwagi poświęca się szacowaniu kosztów pośrednich, a z pewnością brak ogólnie przyjętego sposobu ich pomiaru, co oznacza, że decyzje o sposobie leczenia, a więc także i o rozdysponowaniu pieniądza i zasobów w ochronie zdrowia są podejmowane w oparciu o częściową analizę korzyści i kosztów korzystania z poszczególnych technologii medycznych - mówi prof. Ewelina Nojszewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – eksperta Instytutu Innowacyjnej Gospodarki. Specjalistka podkreśla, że bagatelizowanie tego tematu już teraz negatywnie wpływa na gospodarkę, a w przyszłości może zagrażać stabilności finansów publicznych. Według Raportu potencjalne straty gospodarcze związane z występowaniem tych chorób są sześciokrotnie wyższe niż bezpośrednie koszty ich leczenia i sięgnęły w okresie 2010-2014 20,82 mld zł, a koszty na leczenie 3,29 mld zł.

Decyzje o wyborze opcji terapeutycznych powinny być podejmowane z perspektywy długiego, a nie krótkiego okresu. Tańsze leczenie przekładające się na mniejszą skuteczność medyczną, a więc niższe koszty bezpośrednie (korzyść z punktu widzenia okresu krótkiego) oznacza dłuższą absencję, w tym także opiekunów, większą liczbę osób niezdolnych do pracy oraz więcej przedwczesnych zgonów, a więc wyższe koszty pośrednie (stratę z punktu widzenia okresu długiego). Koszty pośrednie są zdecydowanie wyższe od bezpośrednich, a więc rachunek ekonomiczny pokazuje, że jest to strata dla gospodarki i całego społeczeństwa także zmniejszająca zasoby na leczenie chorych – czytamy w raporcie.

Na skutek nowotworów piersi, szyjki macicy oraz jajnika fundusze publiczne (budżet państwa, budżety jednostek samorządu terytorialnego oraz fundusze ubezpieczeń społecznych, w tym NFZ) traciły w latach 2010-2014 od 1,12 mld zł do 1,33 mld zł. Zmniejszenie skali występowania tych chorób poprzez efektywniejszą prewencję oraz skuteczniejsze leczenie mogłoby doprowadzić do wyższej udziału kobiet w rynku pracy, a w konsekwencji większych dochodów publicznych.

Inauguracja raportu ,,Ocena strat ekonomicznych i kosztów leczenia nowotworów piersi, szyjki macicy i jajnika w Polsce” odbyła się podczas debaty pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument został przygotowany przez ekspertów pod redakcją prof. Eweliny Nojszewskiej. Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie: www.ingos.pl

Do pobrania

Wróć

Kalendarium      <   Listopad   >

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
 • foto

  Katarzyna Grochola

  Pisarka

  „Nikt nie może myśleć, że to co kobieta ma między nogami jest wstrętne, a Matka Polka składa się z karmiących piersi i rąk do przytulania. Kobiety nie chodzą do ginekologa, bo wstydzą się rozłożyć nogi. One muszą się nauczyć same siebie szanować!!! Muszą zrozumieć, że to co mają między nogami jest piękne i należy o to dbać.."
  więcej
 • foto

  Irena Eris

  „Popieram inicjatywę powołania do życia Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Uważam, że jest to działanie ze wszech miar godne uznania..."
  więcej
 • foto

  Beata Małecka-Libera

  Posłanka na Sejm

  „Edukacja to jest taka niekończąca się historia. Nie wystarczy, że przez rok czy przez dwa będziemy mówić i uczyć – musimy to robić stale…"
  więcej
 • foto

  Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

  Fundacja Edukacji Społecznej

  „Edukacja na temat raka szyjki macicy powinna trafiać do wielu grup. Pierwsza z nich to młodzież. Edukowanie nowych pokoleń nt. zasad profilaktyki może w przyszłości uchronić je przed zachorowaniem na RSM..."
  więcej
 • foto

  Rudolf Borusiewicz

  Związek Powiatów Polskich

  „Skuteczna edukacja możliwa będzie tylko dzięki zaangażowaniu w nią wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, począwszy od gminnego i powiatowego, czy nawet dzielnicowego, aż po wojewódzki..."
  więcej
 • foto

  Ida Karpińska

  Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości

  "...każda z nas, kobiet, jest narażona na wirusa HPV, który może wywołać raka szyjki macicy. Mamy w tej chwili wspaniałą broń przeciw temu nowotworowi – czyli połączenie cytologii ze szczepieniami..."
  więcej
 • foto

  Grażyna Anna Sztark

  Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji

  „Tylko szeroka współpraca pomoże uświadomić kobietom, że rak szyjki macicy jest zagrożeniem dla nich bez względu na wiek, ale też nie jest „wyrokiem śmierci”, co wciąż dominuje w naszej świadomości..."
  więcej
 • foto

  Elżbieta Budny

  Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”

  „Rak szyjki macicy jest jedynym nowotworem w pełni zdefiniowanym co do przyczyny. Powodem RSM jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przed którym można się uchronić, szczepiąc się..."
  więcej
 • foto

  Elżbieta Łukacijewska

  Poseł do Parlamentu Europejskiego

  "Szczepionka przeciw HPV w 100% finansowana jest we Włoszech, we Francji dofinansowywana jest w 75%. W wielu krajach podjęto programy, gdzie właśnie państwo finansuje immunizację..."
  więcej
 • foto

  Jolanta Fajkowska

  Dziennikarka

  "Rakowi szyjki macicy mówię NIE. (...) Ta choroba może zniknąć – pod warunkiem, że profilaktyką zajmie się nasze Państwo w sposób strukturalny – że będzie prowadzona w sensowny sposób edukacja, że będą szczepienia dla dziewczynek, rejestry zaszczepionych, chorych, a każda kobieta w Polsce będzie robiła co roku cytologię..."

  więcej
 • foto

  Katarzyna Dowbor

  Dziennikarka

  „Całym sercem  jestem z Polską Koalicją na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (...) Jako matce dziewczynki szczególnie zależy mi na wdrożeniu programu profilaktyki, to inwestycja w zdrowie młodego pokolenia kobiet...”
  więcej
 • foto

  Elżbieta Kozik

  Prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki

   „Popieram Koalicję całym sercem, gdyż sama żyję dzięki konsekwentnemu poddawaniu się badaniom profilaktycznym”.
  więcej
 • foto

  Sylwia Gliwa

  Aktorka

  „Rak Szyjki Macicy (RSM) rozwija się wiele (najczęściej od pięciu do siedmiu) lat. Im wcześniej go wykryjemy, tym większą mamy szansę na przeżycie. Każda kobieta powinna robić cytologię dwa razy w roku - to niezbędne, aby odpowiednio wcześnie wykryć raka szyjki macicy.”
  więcej
 • foto

  Natalia Lesz

  Piosenkarka

  "Z całych sił wspieram działania Koalicji RSM, bo nie ma lepszej metody walki z rakiem, jak mądra edukacja. Im więcej osób będzie popierało działalność Koalicji, tym większa szansa na uratowanie zdrowia, a nawet życia wielu naszych matek i córek."

  więcej
 • foto

  Marina Łuczenko

  Piosenkarka

  "Z całego serca wspieram działania Koalicji RSM. Zaniedbywanie zdrowia jest czystym szaleństwem i zamachem na swoje życie. Badajmy się, by mieć czas i siłę realizować swoje marzenia."
  więcej
 • foto

  Krystyna Wechmann

  Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki

  "My, Amazonki, pomożemy Koalicji RSM. Koalicja ma ekspertów, którzy są doskonałymi specjalistami w sprawach medycznych, ekonomicznych i innych, w których ja nie mogę się wypowiadać, a Amazonki z kolei mają wojsko - 25 tysięcy członkiń Amazonek. Dzięki temu mamy siłę przebicia i jesteśmy wiarygodne. Włączymy się solidarnie w walkę z rakiem szyjki macicy..."
  więcej
 • foto

  Krystyna Janda

  Aktorka

  „Jeżeli codziennie 10 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera zostawiając rodziny, zostawiając bliskich, to jest to informacja porażająca. Gdyby te kobiety przynajmniej raz do roku zbadały się, ta statystyka wyglądałby zupełnie inaczej. Jedyne, co mogę powiedzieć, kolejny raz zresztą, przy kolejnych tego rodzaju akcjach i apelach - drogie Panie, badajcie się, znajdźcie na to chwilę czasu..."

  więcej
 • foto

  Kasia Tusk

  "(...) Każdego dnia zwracamy uwagę na nasz wygląd, strój, wagę czy kondycję włosów. Marzy mi się, aby z taką częstotliwością Polki zwracały uwagę na swoje zdrowie. Badajmy się, regularnie i bez skrępowania."

  więcej
 • foto

  Jerzy Ziętek

  Poseł na Sejm

  "Koalicja RSM, wydając ˝Rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce˝, wspaniale wpisuje się w konieczne zmiany w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. Zarówno pierwotna, jak i wtórna profilaktyka to wspaniały granat na raka. Razem pokonamy raka. Udowodnimy, że jesteśmy mądrzy i odpowiedzialni. Policzymy się z nim!"

  więcej
 • foto

  Maria Niklińska

  Aktorka

  „Popieram Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, bo w ten sposób mogę dać wyraz temu, że nie zgadzam się z bezsensowną śmiercią tylu Polek. Chciałabym, żeby szczepienie przeciwko wirusowi HPV było dostępne dla wszystkich dziewcząt i kobiet. Najskuteczniejszą metodą jest edukacja. Edukujmy nie tylko Polki, ale też Polaków w jaki sposób dbać o zdrowie swoje i swoich partnerów..."

  więcej
 • foto

  Helena Hatka

  Senator VIII kadencji, Wojewoda Lubuski w latach 2007–2011

  "Puśćmy sygnał w Polskę do kobiet, że jeżeli naprawdę kochają swoje dzieci i chcą być odpowiedzialne, muszą być silne, a żeby mogły być silne, muszą być zdrowe. Bo jak chorują, to nie będą mogły opiekować się swoimi dziećmi, a to się przełoży na przyszłość naszych dzieci..."

  więcej
 • foto

  Natalia Kukulska

  Piosenkarka

  „MYŚLMY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI O SWOIM ZDROWIU PO TO, ŻEBY MÓC DBAĆ DALEJ O ZDROWIE CAŁEJ RODZINY."

  więcej